2 października 2013

Talcy

Po kilku dniach pobytu nad Bajkałem po wizycie w skansenie w Talcy nie spodziewaliśmy się już wiele. Mieliśmy tam wpaść, zobaczyć co jest i uciekać dalej. Zasugerowaliśmy się przewodnikiem, który w tym wypadku nie zaserwował większych "och-ów i ach-ów", a jedynie krótki rzeczowy opis. Myśleliśmy zatem, że przewidziane min. 1,5 h na zwiedzanie zupełnie wystarczy. Nic bardziej mylnego! W 90 minut to można tylko przejść przez teren muzeum i w ogóle nie zwracać uwagi na to co stoi obok. Nie ma już w ogóle mowy o przeczytaniu tabliczek informacyjnych. A jest na co patrzeć! Skansen w Talcy jest wielki, a ilość zgromadzonych obiektów architektury powalająca. Większego i fajniejszego skansenu w życiu nie widziałam! Podobno niezły festyn odbywa się w dzień przesilenia letniego! :)

Skansen podzielony jest na trzy części - ewenkijską (od Ewenków - tubylczy lud żyjący nad Bajkałem), rosyjską i buriacką. Najbogatsza jest oczywiście rosyjska i tu kręci się masa pracownic skansenu, które przyodziały tradycyjne rosyjskie suknie czyli sarafany.

Osadę Ewenków umiejscowiono w najpiękniejszym lesie, jaki w życiu widziałam! Same brzozy!!!


Domek myśliwego.




Jak już się przejdzie przez las, to kopara opada na widok rzeki Angary :)




Wioska rosyjska :)











Osada Buraitów. Tradycyjna jurta pełniąca funkcję sklepu z pamiątkami.


Od połowy XVIII w. pojawiać się zaczęły jurty drewniane. Takie konstrukcje jednak Buriaci nie mogli przenosić z miejsca na miejsca, więc przebywali w nich głównie zimą. 

3 komentarze:


architektura (8) art (6) bieganie (2) Bułgaria (2) Chorwacja (1) Czechy (6) Dania (2) Deutschland (9) dolnośląskie (20) dziwy (2) Estonia (1) etno (2) event (9) film (5) Francja (7) góry (34) Grudziądz (16) Gruzja (6) Islandia (11) jesień (12) kajak (2) Karkonosze (5) koty (8) kuchnia (3) kujawsko-pomorskie (18) lato (8) Litwa (1) lubelskie (1) Łotwa (1) łódzkie (1) majówka (8) małopolskie (9) Maroko (14) mazowieckie (5) narty (10) okolice Poznania (5) party (2) PKP (2) podlaskie (12) pomorskie (7) Portugalia (14) Poznań (43) R. (20) rodzinka (6) Rosja (24) rower (17) rozkminki (9) Rumunia (3) samo życie (42) Słowenia (1) sport (10) szkolenia (1) Szwecja (1) śląskie (1) świętokrzyskie (6) Tatry (6) Toruń (3) UK (10) Ukraina (2) warmińsko-mazurskie (3) wielkopolskie (7) wiosna (8) Włochy (6) zachodniopomorskie (2) zamki (6) zima (16) zwierzaki (7)

Archiwum bloga

Obserwatorzy