30 września 2013

Listwianka

Listwianka to nadbajkalska dziura reklamowana jako najpopularniejsza miejscowość turystyczna nad Bajkałem. Pewnie dlatego, że jedynie do niej można się łatwo i szybko dostać z Irkucka (szeroka droga asfaltowa). Kurort ten obejmuje długą na ok. 5 km ulicę przy samym brzegu jeziora i jej kilka ulic-odgałęzień w głąb lądu. Centrum wsi roztacza się przed zabawnym architektonicznie hotelu - pałacyku. Jedyne co moim zdaniem warto zobaczyć to niewielkie, ale nafaszerowane wiedzą o regionie Muzeum Bajkalskie. W jego sąsiedztwie urządzono mały, ale ładny ogród dendrologiczny z drewnianymi kładkami. Brzydotę tej wsi próbuje ratować drewniana, tradycyjna syberyjska zabudowa. Niestety jest ona systematycznie wypierana przez pałace bogatych mieszkańców Irkucka (Irkuckczan?).Drewniane chatki...Pałacyki bogaczy. 
W ogrodzie dendrologicznym. Brzozowe lasy są świetne! 


Przedstawiona na poniższym zdjęciu łódź podwodna do badań głebokościowych nosi piękną nazwę batyskaf. Co ciekawe maksymalną głębokość Bajkału osiągnięto dopiero w 2008 roku. Zgodnie z wynikami prowadzonych wówczas badań największa głębokość Bajkału wynosi 1642 m p.p.t. Problemem przy badaniu najgłębszego jeziora świata jest mniejsza gęstość wód słodkich. Konieczne było odchudzenia maszyn, które w wodach morskich mogą schodzić o wiele, wiele głebiej. 


W Listwiance spotkaliśmy sympatyczną rodzinkę z Wrocławia (pozdrawiamy!), z którymi wdrapaliśmy się na punkt widokowy na Kamieniu Czerskiego. Na tarasie spotkaliśmy polskie zakonnice, które zorganizowały kolonie dla biednych dzieci w ramach prowadzonej w tym regionie misji. 

Mój zasiedziały Staruszek był twardy i nie wjechał na taras widokowy wyciągiem. Udowodnił tym samym, że mogę go zabrać na trochę większe pagórki w Dolinie Tunkińskiej.5 komentarzy:

 1. Te domki i "palace" to troche jak nad Baltykiem widok.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj nie mogę się z tym zgodzić. Nad Bałtykiem mimo pewnego architektonicznego chaosu tak źle zazwyczaj nie jest ;)

   Usuń
 2. A mnie te chatki się podobają !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczerze? Robiłam te zdjęcia w Gdańsku od niechcenia. Kiedyś już w Gdańsku byłam ale padało więc teraz nadrabiałam ale nie sprawiało mi to jakiejś wielkiej radości. To nie był po prostu "ten dzień" ;(

   Usuń
 3. Zazdroszczę wyprawy!! Zdecydowanie bardzo mi się podoba tradycyjna syberyjska zabudowa, pałace już mniej.

  OdpowiedzUsuń


architektura (8) art (6) bieganie (2) Bułgaria (2) Chorwacja (1) Czechy (6) Dania (2) Deutschland (9) dolnośląskie (20) dziwy (2) Estonia (1) etno (2) event (9) film (5) Francja (7) góry (34) Grudziądz (16) Gruzja (6) Islandia (11) jesień (12) kajak (2) Karkonosze (5) koty (8) kuchnia (3) kujawsko-pomorskie (18) lato (8) Litwa (1) lubelskie (1) Łotwa (1) łódzkie (1) majówka (8) małopolskie (9) Maroko (14) mazowieckie (5) narty (10) okolice Poznania (5) party (2) PKP (2) podlaskie (12) pomorskie (7) Portugalia (14) Poznań (43) R. (20) rodzinka (6) Rosja (24) rower (17) rozkminki (9) Rumunia (3) samo życie (42) Słowenia (1) sport (10) szkolenia (1) Szwecja (1) śląskie (1) świętokrzyskie (6) Tatry (6) Toruń (3) UK (10) Ukraina (2) warmińsko-mazurskie (3) wielkopolskie (7) wiosna (8) Włochy (6) zachodniopomorskie (2) zamki (6) zima (16) zwierzaki (7)

Archiwum bloga

Obserwatorzy