15 sierpnia 2015

Forum Romanum + Palatyn

Rzym był w marcu. Jest sierpień, więc idealna pora na kolejną dawkę Rzymu :) Z serii rzymskiej pisałam już o: KoloseumPanteonie i Muzeach WatykańskichTym razem będą starożytne ruiny, których tworzą wielkie skupisko w centralne części miasta i znajdują się tuż obok Koloseum. Chociaż właściwsze jest powiedzenie, że Koloseum znajduje się obok nich :)

Forum Romanum to centrum starożytnego Rzymu. Na samym początku była to zabagniona dolina, którą osuszyli Etruskowie i na której założyli plac targowy. Wciągu 1000 lat zdążyło się przekształcić w prawdziwe administracyjne centrum imperium. Skupiały się tu najważniejszych instytucje, było to miejsce publicznych zgromadzeń i uroczystości. Chodząc po terenie Forum Romanum miałam wrażenie, że ciągle trzeba uważać by się o coś nie potknąć. 


Palatyn to jedno ze wzgórz miasta, na którym założona została najstarsza rzymska osada. Na zboczu wzgórza znajdować się miała jaskinia, w której wilczyca wykarmiła Romulusa i Remusa, legendarnych założycieli Wiecznego Miasta. W późniejszych czasach Palatyn zamieszkiwany był m.in. przez cesarza i senatorów. Dla mnie największą atrakcją wcale nie stanowiły znajdujące się tam ruiny, ale ekstra widok rozlegający się na okolice, w tym na położone u jego podnóża Forum Romanum. Innym ciekawym miejscem Palatynu jest założenie ogrodowe pełne drzewek pomarańczy. Taki widok w marcu, po zbyt długo trwającej zimie, był cudowny :))


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


architektura (8) art (6) bieganie (2) Bułgaria (2) Chorwacja (1) Czechy (6) Dania (2) Deutschland (9) dolnośląskie (20) dziwy (2) Estonia (1) etno (2) event (9) film (5) Francja (7) góry (34) Grudziądz (16) Gruzja (6) Islandia (11) jesień (12) kajak (2) Karkonosze (5) koty (8) kuchnia (3) kujawsko-pomorskie (18) lato (8) Litwa (1) lubelskie (1) Łotwa (1) łódzkie (1) majówka (8) małopolskie (9) Maroko (14) mazowieckie (5) narty (10) okolice Poznania (5) party (2) PKP (2) podlaskie (12) pomorskie (7) Portugalia (14) Poznań (43) R. (20) rodzinka (6) Rosja (24) rower (17) rozkminki (9) Rumunia (3) samo życie (42) Słowenia (1) sport (10) szkolenia (1) Szwecja (1) śląskie (1) świętokrzyskie (6) Tatry (6) Toruń (3) UK (10) Ukraina (2) warmińsko-mazurskie (3) wielkopolskie (7) wiosna (8) Włochy (6) zachodniopomorskie (2) zamki (6) zima (16) zwierzaki (7)

Archiwum bloga

Obserwatorzy