6 sierpnia 2014

Praga!

Wyjzd do Pragi był moim prezentem urodzinowym dla siebie. Nie wiem, gdzie zgubiłam mózg w momencie rezerwacji, że nie pomyślałam o możliwości spotkania tysiący turystów hasających po praskich uliczkach w każdą stronę. Dopiero na miejscu olśniło mnie, że jest to sam szczyt sezonu turystycznego i o spokojnym zwiedzaniu można zapomnieć. Oczywiście trafiliśmy na koszmarny, prawie 40-stopniowy upał. 2 dni spacerowania po mieście zafundowały nam piękną opaleniznę, a naszym ciuchą zacieki solne.

Miasto jak to stare, usłane zabytkami miasto. Można znaleźć w nim dużo ciekawych zaułków, ale te najciekawsze miejsca znajduje się przypadkiem, daleko poza wydeptanymi ścieżkami. I tak przypadkiem postanowiliśmy wdrapać się na jeden z zielonych pagórków nad Wełtawą. Dokładnie na przeciwko botelu, w którym spaliśmy. Letenské sady czyli dużej wielkości park w samym centrum Pragi tego dnia okazał się być miejscem zabaw fanów deskorolek. Zawody rozgrywane na ciutek zdewastowanym, ale uzbrojonym w skate parkową infrastrukturę placu sponsorował RedBull. Było to jedyne z niewielu odwiedzonych przez nas miejsc, w którym przeważali Czesi! :)


Znajdująca się na Hradczanach katedra Św. Wita, Wacława i Wojciecha to jeden z najlepiej zachowanych obiektów dojrzałego gotyku. Bardzo przypadł mi do gustu! Niestety nie znalazłam w niej żadnej palcówki - cegły, na której murarz wypełniający formę pozostawił ślady po usunięciu nadmiaru gliny w postaci odcisku muśniętych paluchów :D

Zawalona ludźmi Złota Uliczka, której fenomen jest dla mnie nie do ogarnięcia!


Stare klimatyczne tramwaje! Trochę mi szkoda, że usprawnianie transportu publicznego zazwyczaj odbywa się ich kosztem.Tańczący dom czyli awangardowy symbol miasta autorstwa Franka Gehry'ego i Vlado Milunića. Dziwne, że boryka się z brakiem najemców.


Wizyta na wzgórzu Wyszehrad, po krótkim podziwianiu Bazyliki Św. Piotra i Pawła......odpłynęłam na trawie!

Letenské sady - zdecydowanie najfajniejsze miejsce z tej małej podróży. Duży + za fajne widoczki na Wełtawę!
8 komentarzy:

 1. Piękne miasto ! Szkoda że w innych miejscach w Czechach już nie jest tak pięknie. A jak jest to brak tam ludzi a bieda aż piszczy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Pradze mimo dzikich tłumów turystów też z łatwością można niestety dostrzec biedę. Takiej ilości bezdomnych śpiących na trawnikach jeszcze nigdy nie widziałam ;/

   Usuń
 2. piękne pierwsze zdjęcie! mogę się w nie gapić i gapić :D

  OdpowiedzUsuń
 3. w pradze byłam chyba ze trzy razy przy okazji kolonii, wycieczek itp. i pojechałabym czwarty raz tylko pod warunkiem że chodziłabym po samych takich miejscach jak letenske sady bo ile można oglądać katedrę i hradczany.
  aha, nad biebrzę nie dajemy teraz jednak (zly pomysl chyba jednak jechać z rodziną ponad 500 km w jedną stronę na 3 dni). wolałabym jesienią, albo zimą albo nawet wiosną. no i inny wyjazd nam się zdarzy za tydzień, ale nie chcę zapeszać bo się boję o pogodę :d

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nad Biebrzę blisko nie jest. Jak nie tym razem, to pewnie kiedy indziej tam dojedziecie. Jeśli lubisz ładne przyrodniczo widoczki i wschodnie klimaty, to bardzo polecam! :))

   Usuń
 4. Jak na stare tramwaje to do Łodzi, polecam szczególnie linię kursującą do Konstantynowa (kiedyś to było 43, ale teraz były jakieś zmiany, więc to może być nadal 43, albo 46, albo 9 xD).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Łodzi na razie nie mam nawet w najdalszych w planach, ale będę o tym pamiętać! :)

   Usuń


architektura (8) art (6) bieganie (2) Bułgaria (2) Chorwacja (1) Czechy (6) Dania (2) Deutschland (9) dolnośląskie (20) dziwy (2) Estonia (1) etno (2) event (9) film (5) Francja (7) góry (34) Grudziądz (16) Gruzja (6) Islandia (11) jesień (12) kajak (2) Karkonosze (5) koty (8) kuchnia (3) kujawsko-pomorskie (18) lato (8) Litwa (1) lubelskie (1) Łotwa (1) łódzkie (1) majówka (8) małopolskie (9) Maroko (14) mazowieckie (5) narty (10) okolice Poznania (5) party (2) PKP (2) podlaskie (12) pomorskie (7) Portugalia (14) Poznań (43) R. (20) rodzinka (6) Rosja (24) rower (17) rozkminki (9) Rumunia (3) samo życie (42) Słowenia (1) sport (10) szkolenia (1) Szwecja (1) śląskie (1) świętokrzyskie (6) Tatry (6) Toruń (3) UK (10) Ukraina (2) warmińsko-mazurskie (3) wielkopolskie (7) wiosna (8) Włochy (6) zachodniopomorskie (2) zamki (6) zima (16) zwierzaki (7)

Obserwatorzy