17 września 2014

Superkilen

Projektowanie przestrzeni publicznych to jedno z moich jeszcze niespełnionych zawodowych marzeń. Póki co siedzę w innej dziedzinie, ale odwiedzać   i podglądać rozwiązania światowej rangi mogę do bólu. Dania, a w zasadzie generalnie Skandynawia, słynie z wielu bardzo ciekawych projektów. Błądząc po Kopenhadze można się natknąć na sporo mniejszych ciekawie zaaranżowanych przestrzeni, wypełnionych często fajnym i prostym designem. 

W ostatnich latach jedna z głośniejszych realizacji przestrzeni publicznych miała miejsce w kopenhaskiej, zróżnicowanej etnicznie dzielnicy Nørrebro (na północ od centrum). Superkilen to przestrzeń publiczna zaprojektowana w wyniku współpracy 3 pracowni: Superflex, Bjarke Ingels Group i Topotek1. Mogła się ona komuś obić o oczy, bo w pewnym momencie było o niej głośno za sprawą zdobytych nagród.

Długi na 750 m pas terenu, przecięty przez jedną drogę, został podzielony na 3 części - czerwoną dedykowaną miejskiemu stylowi życia, czarną mającą pełnić funkcję klasycznego rynku z fontanną i ławkami oraz zieloną przeznaczoną na potrzeby pikników i sportu. Fajność tego pomysłu bierzę się stąd, że bezpośrednio nawiązuje do multikulturowego otoczenia. Elementy zagospodarowania terenu to oryginały lub kopie istniejących na świecie rozwiązań. Jest ich ponad 100 i pochodzą z ponad 50 krajów. Niewielki udział ma też Polska, a raczej tylko Gdańsk, z którego pochodzi płyta kanalizacyjna. Całość tworzy coś w stylu wystawy dobrych praktyk w przestrzeni publicznej.

Najbardziej spodobała mi się strefa czarna tzw. The Black Market, gdzie białe nieregularnie poprowadzone obok siebie linie robią niesamowitą wizualną robotę. Po prostu cieszą oczy. Z kolei w części czerwonej (The Red Square) największą furorę zrobił ring! Sporty walki nie są nam obce więc szybko przystąpiliśmy do zabawy. W rezultacie Robcio stracił swoje ulubione spodenki, a mi pozostało szczycić się kolejnym zwycięstwem :) Strefa zielona (The Green Park) to zgodnie z założeniem miejsce, gdzie można się ciutek sportowo wyżyć. I nie trzeba wcale dużo się motywować do wysiłku, bo zlokalizowane obiekty same zachęcają do użycia. Do gustu przypadła mi bryła boiska, która jednocześnie uniemożliwia ucieczkę piłki i daje doskonałe miejsca do obserwacji rozgrywek.  

Z racji tego, że odwiedziliśmy to miejsce przed południem, nie było wiele osób. Na pewno jest to miejsce chętnie odwiedzane przez klasy szkolne. W ciągu 1,5 godziny naliczyłam 5 grup, więc całkiem nieźle. Niestety widać również, że czerwona strefa przez 3 lata użytkowania trochę podniszczała. Braki roślinności i miejscami bardzo brudny tartan są niestety zauważalne. Widząc błądzącą po tej przestrzeni kobietę ankietującą jej użytkowników mogę przypuszczać, że władze miasta mają jeszcze jakieś plany odnośnie tego terenu. Myślę, że Superkilen jest miejscem obowiązkowym dla fanów ciekawych przestrzeni publicznych.
6 komentarzy:

 1. Jak mi się marzy zwiedzanie Skandynawii... Takie małe niespełnione marzenie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj mi też... Tylko muszę znaleźć sposób na uniknięcie bankructwa ;)

   Usuń
 2. Ale super! Wy to macie życie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moja Droga! mamy je, bo je sobie sami tworzymy! :)

   Usuń
 3. Świetne miejsce! Kupa frajdy nie tylko dla najmłodszych, jak widać dla tych ciut starszych też :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj zdecydowanie każdy znajdzie tam coś dla siebie! :)

   Usuń


architektura (8) art (6) bieganie (2) Bułgaria (2) Chorwacja (1) Czechy (6) Dania (2) Deutschland (9) dolnośląskie (20) dziwy (2) Estonia (1) etno (2) event (9) film (5) Francja (7) góry (34) Grudziądz (16) Gruzja (6) Islandia (11) jesień (12) kajak (2) Karkonosze (5) koty (8) kuchnia (3) kujawsko-pomorskie (18) lato (8) Litwa (1) lubelskie (1) Łotwa (1) łódzkie (1) majówka (8) małopolskie (9) Maroko (14) mazowieckie (5) narty (10) okolice Poznania (5) party (2) PKP (2) podlaskie (12) pomorskie (7) Portugalia (14) Poznań (43) R. (20) rodzinka (6) Rosja (24) rower (17) rozkminki (9) Rumunia (3) samo życie (42) Słowenia (1) sport (10) szkolenia (1) Szwecja (1) śląskie (1) świętokrzyskie (6) Tatry (6) Toruń (3) UK (10) Ukraina (2) warmińsko-mazurskie (3) wielkopolskie (7) wiosna (8) Włochy (6) zachodniopomorskie (2) zamki (6) zima (16) zwierzaki (7)

Obserwatorzy