25 listopada 2015

Islandia #10 - Ciepła rzeka

Jest takie miasteczko na Islandii, które słynie z tego, że ma ciepłą rzekę. Nazywa się Hveragerði, a jej okolica to obszar intensywnej działalności geotermalnej. W miasteczku znajduje się park geotermalny, ale nie ma w nim nic ciekawego. Nie traćcie czasu i pieniędzy. Można sobie tam co najwyżej w kociołku zagotować jajko na wędce (taka atrakcja dla turystów), ale po co? Skoro po prawdziwą magię trzeba udać się kawałek drogi dalej. Jedzie się na  północny kraniec miejscowości, a później przez godzinkę drepcze do Gufudalsvöllur. Wikipedia donosi, ze po polsku jest to Dolina Pary. I jak dla mnie jedyne miejsce warte uwagi, które nie będziecie chcieli opuszczać. 

Na kąpiel w ciepłej rzece udaliśmy się o 23 w nocy, więc już zmęczona dreptałam po czerwonej, glinianej ziemi pokonując kolejne pagórki z nadzieją, że może internety się mylą i nie trzeba iść tam godziny. Trzeba, dokładnie 1 godzinę i 5 minut. Później pojawiają się kłęby pary, trochę kociołków błotnych, no i jest rzeka, która paruje. Kąpielisko w ciepłej rzece jest na samym końcu. Kiedy pojawią się drewniane kładki i kilka przebieralni, to na bank jesteś we właściwym miejscu.  

Teraz trzeba zrzucić w ślad za innymi turystami trekkingowe łaszki i wskoczyć do rzeki. Im wyżej biegu rzeki, tym cieplej. W najdalszym miejscu rzeka jest prawie jak wrzątek. Trzeba potestować różne miejsca w rzece i odnaleźć swój komfort cieplny. Niby łatwe, ale radzę być dobrym obserwatorem. Te najlepsze miejscówki, często w specjalnie utworzonych z kamieni basenikach, są zajęte. Sprytem trzeba je zdobyć. Rozsiąść się obok i liczyć, że komuś innemu nie do końca będzie pasować Twoje towarzystwo.  Czasem dłużej, czasem krócej, ale działa. Sprawdzone!  

Po godzinnej kąpieli czuć się można jak po dobrej, mocnej saunie. Jednak różnica jest spora. Nie siedzi się w małym, drewnianym, zamkniętym pomieszczeniu, a na otwartej przestrzeni, dookoła rośnie trawa i widać góry. Czysta natura, świetne doświadczenie. Bardzo polecam :)  
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


architektura (8) art (6) bieganie (2) Bułgaria (2) Chorwacja (1) Czechy (6) Dania (2) Deutschland (9) dolnośląskie (20) dziwy (2) Estonia (1) etno (2) event (9) film (5) Francja (7) góry (34) Grudziądz (16) Gruzja (6) Islandia (11) jesień (12) kajak (2) Karkonosze (5) koty (8) kuchnia (3) kujawsko-pomorskie (18) lato (8) Litwa (1) lubelskie (1) Łotwa (1) łódzkie (1) majówka (8) małopolskie (9) Maroko (14) mazowieckie (5) narty (10) okolice Poznania (5) party (2) PKP (2) podlaskie (12) pomorskie (7) Portugalia (14) Poznań (43) R. (20) rodzinka (6) Rosja (24) rower (17) rozkminki (9) Rumunia (3) samo życie (42) Słowenia (1) sport (10) szkolenia (1) Szwecja (1) śląskie (1) świętokrzyskie (6) Tatry (6) Toruń (3) UK (10) Ukraina (2) warmińsko-mazurskie (3) wielkopolskie (7) wiosna (8) Włochy (6) zachodniopomorskie (2) zamki (6) zima (16) zwierzaki (7)

Obserwatorzy